AC0603FR-074K87L
Mfr.Part #
AC0603FR-074K87L
Description
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
100mW
Resistance :
4.87kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated :
75V
Tolerance :
±1%
Datasheets
AC0603FR-074K87L
YAGEO AC0603FR-074K87L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 4.87kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C