AC0603FR-073R6L
Mfr.Part #
AC0603FR-073R6L
Description
RES SMD 3.6 OHM 1% 1/10W 0603
Power Rating :
100mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Voltage - Rated :
75V
Max Power Dissipation :
100mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
3.6Ohm
Tolerance :
±1%
550μm
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
AC0603FR-073R6L
YAGEO AC0603FR-073R6L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 3.6Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C