AC0603FR-071M1L
Mfr.Part #
AC0603FR-071M1L
Description
RES SMD 1.1M OHM 1% 1/10W 0603
Stock
420
In Stock :
420
Max Power Dissipation :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Metric) :
1608
Resistance :
1.1MOhm
Published :
2012
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
75V
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
AC0603FR-071M1L
YAGEO AC0603FR-071M1L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 1.1MOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C