AC0603FR-071K78L
Mfr.Part #
AC0603FR-071K78L
Description
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/10W 0603
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
yes
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Pbfree Code :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
33 Weeks
Power Rating :
100mW
Voltage - Rated :
75V
Height :
550μm
Resistance :
1.78kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Datasheets
AC0603FR-071K78L
YAGEO AC0603FR-071K78L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 1.78kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C