AC0603FR-0714K7L
Mfr.Part #
AC0603FR-0714K7L
Description
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/10W 0603
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
14.7kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power Rating :
100mW
Max Power Dissipation :
100mW
Voltage - Rated :
75V
Published :
Height :
550μm
Case Code (Metric) :
Composition :
Thick Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
AC
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Datasheets
AC0603FR-0714K7L
YAGEO AC0603FR-0714K7L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 14.7kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C