AC0603FR-0711R5L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC0603FR-0711R5L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
Series :
AC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Height :
550μm
Published :
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
100mW
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Ratings :
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
11.5Ohm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
AC0603FR-0711R5L
YAGEO AC0603FR-0711R5L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 11.5Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C