AC05000002009JAC00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC05000002009JAC00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 20 OHM 5W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Termination :
Axial
Power Rating :
5W
Lead Diameter :
800 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Thickness :
7.493mm
Temperature Coefficient :
-10/ -80ppm/°C
Power (Watts) :
5W
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Tin
Resistance :
20Ohms
Series :
AC
REACH SVHC :
Unknown
Composition :
Wirewound
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Number of Pins :
2
Length :
18mm
Max Operating Temperature :
275°C
Diameter :
7.5mm
Voltage - Rated :
10V
Voltage - Rated DC :
10V
Max Power Dissipation :
5W
Tolerance :
±5%
Width :
7.49mm
Size / Dimension :
0.295Diax0.709L 7.50mmx18.00mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
Operating Temperature :
-40°C~275°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vishay AC05000002009JAC00
20Ohms, 5W, Wirewound,