AC0402KRX7R9BB333
Mfr.Part #
AC0402KRX7R9BB333
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER AUTO 33NF 50V X7R 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance :
±10%
Series :
AC
Capacitance :
0.033 µF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Applications :
Automotive
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Features :
Lead Spacing :
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Datasheets
AC0402KRX7R9BB333
YAGEO AC0402KRX7R9BB333
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0402