AC0402KRX7R9BB222
Mfr.Part #
AC0402KRX7R9BB222
Description
CAP CER 2200PF 50V X7R 0402
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
ECCN Code :
EAR99
Length :
1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
2200pF
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X7R
Width :
0.5mm
Height :
550μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive
Series :
AC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Factory Lead Time :
33 Weeks
Datasheets
AC0402KRX7R9BB222
YAGEO AC0402KRX7R9BB222
AC 2200pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)