AC0402KRX7R8BB103
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC0402KRX7R8BB103
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
33 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
550μm
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
10000pF
Series :
AC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Surface Mount :
yes
Width :
0.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Multilayer :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
Automotive
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
AC0402KRX7R8BB103
YAGEO AC0402KRX7R8BB103
AC 10000pF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)