AC0402JRX7R9BB472
Mfr.Part #
AC0402JRX7R9BB472
Description
AUTO MLCC AC SERIES,X7R,0402 (10
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Voltage :
50VDC
Termination Style :
Pad
Subcategory :
Capacitors
Packaging :
MouseReel
Brand :
Microwave Application :
No
Temperature Coefficient :
X7R
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Qualification :
AEC-Q200
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Dielectric :
X7R
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Depth (mm) :
0.5
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Construction :
Flat
Lead Spacing :
Height - Seated (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mounting :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Case Style :
Ceramic Chip
Applications :
Automotive
Tolerance :
5%
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Dissipation Factor (%) :
2.5
Package / Case :
Capacitance :
4700 pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Length (mm) :
1
Number of Terminals :
2
RoHS :
Details
RoHS Status :
RoHS Compliant
Features :
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Capacitance Value :
0.0047uF
ECCN (US) :
EAR99
Lead Style :
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
50V
Product Height (mm) :
0.5
Datasheets
AC0402JRX7R9BB472
Introducing Ceramic Capacitors YAGEO AC0402JRX7R9BB472 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0402, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, AC0402JRX7R9BB472 pinout, AC0402JRX7R9BB472 datasheet PDF, AC0402JRX7R9BB472 amp .Beyond Ceramic Capacitors YAGEO AC0402JRX7R9BB472 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
YAGEO AC0402JRX7R9BB472
AC 4700 pF 50V Ceramic Capacitor 5% X7R 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402