AC0402JR-079K1L
Mfr.Part #
AC0402JR-079K1L
Description
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/16W 0402
AEC-Q200
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
381μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
RECTANGULAR
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Thick Film
Weight :
652.039032μg
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
9.1kOhm