AC0402JR-075R6L
Mfr.Part #
AC0402JR-075R6L
Description
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ROHS3 Compliant
Composition :
Thick Film
Resistance :
5.6Ohm
33 Weeks
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
yes
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
381μm
Published :
Working Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
AC0402JR-075R6L
YAGEO AC0402JR-075R6L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 5.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C