AC0402JR-0747KL
Mfr.Part #
AC0402JR-0747KL
Description
RES SMD 47K OHM 5% 1/16W 0402
yes
Case Code (Imperial) :
0402
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
1005
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
381μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%
Thick Film
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
47kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Power Rating :
62.5mW
Max Power Dissipation :
63mW
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
AEC-Q200
Datasheets
AC0402JR-0747KL
YAGEO AC0402JR-0747KL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 47kOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C