AC0402JR-0743RL
Mfr.Part #
AC0402JR-0743RL
Description
RES SMD 43 OHM 5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
50V
Resistance :
43Ohm
2
Factory Lead Time :
33 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
63mW
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
381μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Surface Mount :
yes
Datasheets
AC0402JR-0743RL
YAGEO AC0402JR-0743RL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 43Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C