AC0402JR-073R6L
Mfr.Part #
AC0402JR-073R6L
Description
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
AEC-Q200
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
381μm
Number of Terminations :
2
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
3.6Ohm
yes
Working Voltage :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
LASER TRIMMABLE
Datasheets
AC0402JR-073R6L
YAGEO AC0402JR-073R6L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 3.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C