AC0402JR-073M6L
Mfr.Part #
AC0402JR-073M6L
Description
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/16W 0402
Stock
200
In Stock :
200
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Height :
381μm
Max Power Dissipation :
63mW
Working Voltage :
50V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
2012
Resistance :
3.6mOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
AEC-Q200
Factory Lead Time :
33 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
AC0402JR-073M6L
YAGEO AC0402JR-073M6L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 3.6MOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C