AC0402JR-07200KL
Mfr.Part #
AC0402JR-07200KL
Description
RES SMD 200K OHM 5% 1/16W 0402
Thick Film
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
200kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
381μm
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
33 Weeks
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
1005
Max Power Dissipation :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Published :
2012
Series :
AC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
62.5mW
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
yes
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
AC0402JR-07200KL
YAGEO AC0402JR-07200KL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 200kOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C