AC0402JR-07160RL
Mfr.Part #
AC0402JR-07160RL
Description
RES SMD 160 OHM 5% 1/16W 0402
Stock
200
In Stock :
200
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
50V
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
2012
Composition :
Thick Film
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistance :
160Ohm
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Height :
381μm
Datasheets
AC0402JR-07160RL
YAGEO AC0402JR-07160RL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 160Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C