AC0402FR-078K45L
Mfr.Part #
AC0402FR-078K45L
Description
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/16W 0402
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
62.5mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
0402 (1005 Metric)
Composition :
Thick Film
EAR99
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
8.45kOhm
Published :
Height :
370μm
Datasheets
AC0402FR-078K45L
YAGEO AC0402FR-078K45L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 8.45kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C