AC0402FR-076K81L
Mfr.Part #
AC0402FR-076K81L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
370μm
Voltage - Rated :
50V
Published :
2012
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
33 Weeks
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Case Code (Imperial) :
0402
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
6.81kOhm
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thick Film
Power Rating :
62.5mW
Series :
AC
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
AC0402FR-076K81L
YAGEO AC0402FR-076K81L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 6.81kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C