AC0402FR-0736K5L
Mfr.Part #
AC0402FR-0736K5L
Description
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
AC
Tolerance :
±1%
Power Rating :
62.5mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
36.5kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
AC0402FR-0736K5L
YAGEO AC0402FR-0736K5L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 36.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C