AC0402FR-071M5L
Mfr.Part #
AC0402FR-071M5L
Description
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
1.5mOhm
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
33 Weeks
Tolerance :
±1%
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Series :
AC
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
yes
Weight :
652.039032μg
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RECTANGULAR
Power Rating :
62.5mW
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
370μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
AC0402FR-071M5L
YAGEO AC0402FR-071M5L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 1.5MOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C