AC0402FR-071K69L
Mfr.Part #
AC0402FR-071K69L
Description
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/16W 0402
Max Power Dissipation :
63mW
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
2
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
62.5mW
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
TR, Paper, 7 Inch
Series :
AC
Tolerance :
±1%
0402 (1005 Metric)
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
1.69kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
AC0402FR-071K69L
YAGEO AC0402FR-071K69L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 1.69kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C