AC0402FR-0716R9L
Mfr.Part #
AC0402FR-0716R9L
Description
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
16.9Ohm
Power Rating :
62.5mW
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
370μm
Series :
AC
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
AC0402FR-0716R9L
YAGEO AC0402FR-0716R9L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 16.9Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C