AC0402FR-07162KL
Mfr.Part #
AC0402FR-07162KL
Description
RES SMD 162K OHM 1% 1/16W 0402
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ECCN Code :
EAR99
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
162kOhm
Power Rating :
62.5mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
AC
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
AC0402FR-07162KL
YAGEO AC0402FR-07162KL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 162kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C