AC0402FR-0714K3L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC0402FR-0714K3L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
62.5mW
Resistance :
14.3kOhm
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Series :
AC
Composition :
Thick Film
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
33 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
370μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
63mW
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
AC0402FR-0714K3L
YAGEO AC0402FR-0714K3L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 14.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C