AC0402FR-0710K2L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC0402FR-0710K2L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height :
370μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Number of Terminations :
2
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Published :
Voltage - Rated :
50V
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
AC
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Max Power Dissipation :
63mW
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
10.2kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
33 Weeks
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%