AC0201JR-072K7L
Mfr.Part #
AC0201JR-072K7L
Description
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/20W 0201
Max Power Dissipation :
50mW
Resistance :
2.7kohm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Datasheets
AC0201JR-072K7L
YAGEO AC0201JR-072K7L
AC Series, Thick Film, 2.7kOhm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~155°C