AC0201FR-076K98L
Mfr.Part #
AC0201FR-076K98L
Description
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/20W 0201
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
6.98kOhm
Max Power Dissipation :
50mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
AC0201FR-076K98L
YAGEO AC0201FR-076K98L
AC Series, Thick Film, 6.98kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~155°C