AC0201FR-0742R2L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC0201FR-0742R2L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
33 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Resistance :
42.2Ohm
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thick Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Series :
AC
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
50mW
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Height :
254μm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Datasheets
AC0201FR-0742R2L
YAGEO AC0201FR-0742R2L
AC Series, Thick Film, 42.2Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~155°C