AC0201FR-072R05L
Mfr.Part #
AC0201FR-072R05L
Description
RES SMD 2.05 OHM 1% 1/20W 0201
Resistance :
2.05Ohm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
-100/ +350ppm/°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Max Power Dissipation :
50mW
Datasheets
AC0201FR-072R05L
YAGEO AC0201FR-072R05L
AC Series, Thick Film, 2.05Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~155°C