AC-BNC-JJ-75
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC-BNC-JJ-75
Manufacturer
Amphenol Audio
Description
BNC JACK-JACK RECP 75OHM
Manufacturer :
Amphenol Audio
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Adapters
Body Material :
Brass
Convert From (Adapter End) :
BNC Jack, Female Socket
Gender Type B :
FEMALE
Frequency :
3GHz
Fastening Type :
Bayonet Lock, Bayonet Lock
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
AC
Style :
Straight
Adapter Series :
BNC to BNC
Conversion Type :
Same Series
Mounting Feature :
Flange
Contact Plating :
Gold
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Convert To (Adapter End) :
BNC Jack, Female Socket
Gender Type A :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Connector Type :
BNC
Mount :
Panel
Feature :
Isolated
Termination :
Crimp
Center Gender :
Female to Female
Frequency (Max) :
3GHz
Mounting Type :
Panel Mount
Plating :
Nickel
Adapter Type :
Jack to Jack
Impedance :
75Ohm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
Straight
Contact Material :
Bronze, Copper
Radiation Hardening :
No
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Center Contact Plating :
Gold
Body Finish :
Nickel
Datasheets
AC-BNC-JJ-75
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FEMALE/OUTLET CABLE PLUG, SCREW
    CONN POWER JACK POWER IN
    CONN POWER JACK POWER OUT
    CONN POWER JACK POWER OUT
    MALE/INLET PANEL MOUNT - SPADE L
Catalog related products
  • RF Solutions
    CONN ADAPT SMA JACK TO BNC PLUG
  • Pomona Electronics
    CONN ADAPT PLUG-PLUG BNC 50 OHM
  • Cinch Connectivity Solutions
    CONN ADAPT SMA PLUG TO BNC JACK
  • Linx Technologies
    CONN ADAPT PLUG TO JACK SMA
  • Amphenol RF
    CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM