ABZT52C4V3-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ABZT52C4V3-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
SOD-123
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD123
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Height :
1.3 mm
Tolerance :
±6.98%
Zener Current :
5 mA
Impedance (Max) (Zzt) :
90 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Product Category :
Zener Diodes
Series :
Automotive, AEC-Q101
Product Status :
Active
Width :
1.75 mm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.3 V
Product Type :
Zener Diodes
RoHS :
In Transition
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Mounting Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
ABZT52
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Test Current :
5 mA
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Vf - Forward Voltage :
0.9 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
SOD-123
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3 μA @ 1 V
Configuration :
Single
Length :
3.85 mm
Voltage Tolerance :
5 %
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Package / Case :
Packaging :
MouseReel
Brand :
Power - Max :
500 mW
Datasheets
ABZT52C4V3-HF
Comchip Technology ABZT52C4V3-HF
±6.98% 3 μA @ 1 V 150°C (TJ) SOD-123
ABZT52C4V3-HF Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 3 μA @ 1 V is required.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.3 V.Wdiodeh a zener current of 5 mA, diode is highly flexible in terms of design.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900 mV @ 10 mA.
ABZT52C4V3-HF Features
reverse leakage current of 3 μA @ 1 V
3 μA @ 1 V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 5 mA