ABZT52C20-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ABZT52C20-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
SOD-123
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Width :
1.75 mm
Height :
1.3 mm
Packaging :
MouseReel
Package :
Tape and Reel (TR)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
RoHS :
In Transition
Mounting Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
ABZT52
Configuration :
Single
Voltage Tolerance :
5 %
Zener Current :
5 mA
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Length :
3.85 mm
Impedance (Max) (Zzt) :
55 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
Package / Case :
SOD-123
Vf - Forward Voltage :
0.9 V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 14 V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Power - Max :
500 mW
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Product Category :
Zener Diodes
Product Type :
Zener Diodes
Tolerance :
±6%
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
20 V
Test Current :
5 mA
Datasheets
ABZT52C20-HF
Comchip Technology ABZT52C20-HF
±6% 100 nA @ 14 V 150°C (TJ) SOD-123
ABZT52C20-HF Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100 nA @ 14 V.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 20 V.A zener current of 5 mA makes it highly flexible in terms of design.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900 mV @ 10 mA is supplied.
ABZT52C20-HF Features
reverse leakage current of 100 nA @ 14 V
100 nA @ 14 V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 5 mA