ABZT52B39-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ABZT52B39-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
SOD-123
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 39V 500MW SOD123
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Mounting Style :
SMD/SMT
Impedance (Max) (Zzt) :
90 Ohms
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
39 V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
45 nA @ 27.3 V
Length :
3.85 mm
Configuration :
Single
Zener Current :
2 mA
Supplier Device Package :
SOD-123
Series :
Automotive, AEC-Q101
Vf - Forward Voltage :
0.9 V
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Test Current :
2 mA
Product Type :
Zener Diodes
Power - Max :
500 mW
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Base Product Number :
ABZT52
Packaging :
MouseReel
Brand :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Width :
1.76 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage Tolerance :
2 %
RoHS :
In Transition
Height :
1.3 mm
Tolerance :
±2%
Product Status :
Active
Product Category :
Zener Diodes
Package / Case :
Datasheets
ABZT52B39-HF
Comchip Technology ABZT52B39-HF
±2% 45 nA @ 27.3 V 150°C (TJ) SOD-123
ABZT52B39-HF Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 45 nA @ 27.3 V is required.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 39 V.Wdiodeh a zener current of 2 mA, diode is highly flexible in terms of design.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900 mV @ 10 mA.
ABZT52B39-HF Features
reverse leakage current of 45 nA @ 27.3 V
45 nA @ 27.3 V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 2 mA