ABR3407I8-0100S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ABR3407I8-0100S
Manufacturer
Abracon
Description
RF ANT 868MHZ PCB IPEX
Stock
360
In Stock :
360
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
RF Antennas
Package :
Box
Cable Type :
1.13 mm Coax
Ingress Protection :
Termination :
IPEX MHF1 (U.FL)
Termination Style :
Connector
Frequency Group :
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Antenna Mounting :
Adhesive
Product Status :
Active
Subcategory :
Antennas
Height :
0.8 mm
Mounting Type :
Adhesive
Mounting Style :
Adhesive Mount
Cable Length :
100 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of Bands :
1
Series :
Height (Max) :
0.031" (0.80mm)
Antenna Type :
PCB Trace
Polarization :
Linear
Input Power :
Impedance :
50 Ohms
Frequency Range :
868MHz ~ 870MHz
Antenna Connector Type :
IPEX-1 Female
Gain :
1.28dBi
Length :
34 mm
Frequency (Center/Band) :
868MHz
Product :
PCB Antennas
VSWR :
Input Impedance :
50Ohm
Width :
7 mm
RF Family/Standard :
General ISM
Return Loss :
-21.66dB
Applications :
ISM, LoRa, LPWAN, Sigfox
Features :
Cable - 100mm
Product Type :
ISM Antennas - ISM, MICS, UHF, VHF, UWB
Datasheets
ABR3407I8-0100S
Abracon ABR3407I8-0100S
1 Bands PCB Trace UHF (300MHz ~ 1GHz) Adhesive IPEX MHF1 (U.FL) 868MHz 1.28dBi 0.031" (0.80mm) ISM, LoRa, LPWAN, Sigfox