ABMM2-48.000MHZ-E2F-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ABMM2-48.000MHZ-E2F-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 48.0000MHZ 18PF SMD
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Crystals
HTS Code :
Product Status :
Active
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50Ohms
Mount :
Surface Mount
Mode of Oscillation :
Fundamental
JESD-609 Code :
e4
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temp Range :
-20C to 70C
Size / Dimension :
0.240Lx0.142W 6.00mmx3.60mm
Product Category :
Crystals
Surface Mount :
yes
Load Capacitance :
18pF
Lead Free :
Lead Free
RoHS :
Details
Frequency Tolerance :
±20ppm
Ratings :
Brand :
Aging :
2 PPM/FIRST YEAR
Tolerance :
20 PPM
Mounting Type :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Min Operating Temperature :
-20°C
Frequency :
48MHz
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Additional Feature :
AT-CUT CRYSTAL; TAPE AND REEL
Subcategory :
Mounting Feature :
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
Operating Mode :
Fundamental
Standard Frequency :
48 MHz
Drive Level :
100 uW
Supplier Package :
CSMD
Width :
3.6068mm
Screening Level :
COMMERCIAL
Product Depth (mm) :
3.6(mm)
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Max Operating Temperature :
70°C
Type :
MHz Crystal
Height - Seated (Max) :
0.047 (1.20mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Pin Count :
4
Product Length (mm) :
6(mm)
Length :
6.096mm
Crystal/Resonator Type :
PARALLEL - FUNDAMENTAL
Product Height (mm) :
1.2(mm)
Mounting :
Pbfree Code :
yes
Mounting Style :
Product Type :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ESR :
50(ohm)
Series :
ABMM2
Diameter :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency Stability :
±20ppm