ABC225-1T58L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ABC225-1T58L
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
AC/DC CONVERTER 58V 120W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Efficiency :
Minimum Load Required :
No
Voltage - Output 6 :
Voltage - Isolation :
3 kV
Approval Agency :
CCC, CE, cUL, NEMKO
Applications :
ITE (Commercial)
Power (Watts) :
120W (225W Forced Air)
Current - Output 1 :
3.88 A
Type :
Open Frame
Voltage - Output 2 :
Features :
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Voltage - Output 3 :
Voltage - Output 1 :
58V
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Output 4 :
Number of Outputs :
1
Standard Number :
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Series :
ABC225 (225W)
Size / Dimension :
4.00 L x 2.00 W x 1.00 H (101.6mm x 50.8mm x 25.4mm)
Product Status :
Obsolete
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 390VDC
Voltage - Output 5 :
Datasheets
ABC225-1T58L
ABC225-1T58L datasheet pdf and Unclassified product details from Bel Power stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH