ABAV70-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ABAV70-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
AUTOMOTIVE DIODE SWITCHING COMMO
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Max Surge Current :
2 A
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Base Product Number :
ABAV70
RoHS :
In Transition
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Vf - Forward Voltage :
1.25 V
Product Type :
Diodes - General Purpose, Power, Switching
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
75 V
Product Status :
Active
Series :
Automotive, AEC-Q101
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2.5 μA @ 70 V
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Reverse Recovery Time (trr) :
4 ns
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Recovery Time :
4 ns
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
150mA
Product :
Switching Diodes
Packaging :
MouseReel
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Configuration :
Dual
Product Category :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.25 V @ 150 mA
Datasheets
ABAV70-HF
Comchip Technology ABAV70-HF
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 150°C (Max) TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Surface Mount
ABAV70-HF Overview
Monarrayoring the surge current and preventing array from exceeding 2 A should be the rule.
ABAV70-HF Features
ABAV70-HF Applications
There are a lot of Comchip Technology
ABAV70-HF applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23