AB15T-32.768KHZ
Mfr.Part #
AB15T-32.768KHZ
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Cylindrical Can, Radial
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF TH
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Crystals
Max Operating Temperature :
70°C
Length :
1.4mm
Series Resistance :
40Ohm
Product Category :
Crystals
Height :
5.1054mm
Subcategory :
Termination Style :
Radial
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
1.4 mm
Load Capacitance :
12.5pF
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency Stability :
Physical Dimension :
D1.4XH5.0 (mm)/D0.055XH0.197 (inch)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Width :
1.4 mm
Series :
AB15T
Size / Dimension :
0.055Diax0.197L 1.40mmx5.00mm
Height Seated (Max) :
0.201 5.10mm
Aging :
3 PPM/FIRST YEAR
ESR :
40 kOhms
Surface Mount :
No
Packaging :
Bulk
Lead Length :
4.3mm
Min Operating Temperature :
-20°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Factory Lead Time :
12 Weeks, 6 Days
Crystal/Resonator Type :
PARALLEL - FUNDAMENTAL
Depth :
1.4mm
Type :
kHz Crystal (Tuning Fork)
HTS Code :
Mounting :
Through Hole
Tolerance :
0.002%
Product Status :
Active
Operating Mode :
Fundamental
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40kOhms
Frequency :
32.768kHz
Number of Pins :
2
Product Type :
Ratings :
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
Mount :
Through Hole
Frequency Tolerance :
±20ppm
Pin Count :
2
Schedule B :
Pbfree Code :
yes
Standard Frequency :
32.768 MHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Termination :
Radial
Package :
Bulk
Mounting Style :
Height - Seated (Max) :
0.201 (5.10mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Brand :
Mounting Type :
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-20°C~70°C