AB-50.000MHZ-B2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AB-50.000MHZ-B2
Manufacturer
Abracon
Package / Case
HC-49/U
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 50.0000MHZ 18PF TH
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Crystals
Product Status :
Active
Number of Pins :
49
Ratings :
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Frequency :
50MHz
Size / Dimension :
0.453Lx0.197W 11.50mmx5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency Tolerance :
±20ppm
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Product Type :
Crystals
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Height - Seated (Max) :
0.530 (13.46mm)
Height Seated (Max) :
0.530 13.46mm
Lead Spacing :
4.88 mm
Series :
AB
Schedule B :
Drive Level :
100 uW
Type :
MHz Crystal
Brand :
Max Operating Temperature :
70°C
Width :
5.0038mm
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
ESR :
25 Ohms
Height :
13.462mm
Subcategory :
Min Operating Temperature :
-20°C
Frequency Stability :
±100ppm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25Ohms
Length :
11.5062mm
Termination Style :
Radial
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Style :
Through Hole
Termination :
Radial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
HC-49/U
Product Category :
Tolerance :
0.002%
Diameter :
Load Capacitance :
18pF
Mounting Type :
Lead Pitch :
4.88mm