AAT3683IVN-4.2-4-T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AAT3683IVN-4.2-4-T1
Manufacturer
Skyworks Solutions, Inc.
Package / Case
16-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 16QFN
Manufacturer :
Skyworks Solutions, Inc.
Product Category :
Battery Chargers
Surface Mount :
yes
Fault Protection :
Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Number of Cells :
1
Series :
BatteryManager™
Supply Voltage :
5V
Programmable Features :
Current, Timer
Battery Pack Voltage :
4.2V
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Current - Charging :
Constant - Programmable
Number of Channels :
1
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
0.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Battery Chemistry :
Lithium Ion/Polymer
Voltage - Supply (Max) :
7.5V
Package / Case :
16-VFQFN Exposed Pad
Length :
3mm
Number of Terminations :
16
Width :
3mm
Output Current :
1A
Interface :
USB
Terminal Position :
QUAD
Output Voltage :
4.2V
Terminal Form :
NO LEAD
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
Adjustable Threshold :
yes
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Skyworks Solutions, Inc. AAT3683IVN-4.2-4-T1
Battery Chargers Skyworks Solutions, Inc. AAT3683IVN-4.2-4-T1 Overview
AAT3683IVN-4.2-4-T1 Features
AAT3683IVN-4.2-4-T1 Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD