AAT3238IGU-1.5-T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AAT3238IGU-1.5-T1
Manufacturer
Skyworks Solutions, Inc.
Package / Case
SOT-23-6
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.5V 300MA SOT23-6
Manufacturer :
Skyworks Solutions, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Mounting Type :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 300mA
Supplier Device Package :
SOT-23-6
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Voltage :
1.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Type :
FIXED
Accuracy :
1.5 %
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Quiescent Current :
125μA
Polarity :
Positive
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Mount :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Max Operating Temperature :
85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
6
Package / Case :
Series :
microPOWER™
Output Configuration :
Positive
Max Power Dissipation :
667mW
Control Features :
Enable
Current - Output :
300mA
PSRR :
67dB ~ 45dB (1kHz ~ 1MHz)
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Input Voltage :
2.1V
Current - Quiescent (Iq) :
125μA
Lead Free :
Lead Free
Max Output Current :
300mA
Max Input Voltage :
5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Outputs :
1
Datasheets
AAT3238IGU-1.5-T1
Skyworks Solutions, Inc. AAT3238IGU-1.5-T1
Enable Fixed PMIC microPOWER™ Series SOT-23-6
AAT3238IGU-1.5-T1 Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. There is a SOT-23-6 case with the integrated voltage regulator. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~85°C TA degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. There is an 300mAmp current output on this voltage regulator IC. In order to ensure prompt, adequate, and prompt performance, this regulator has 1 outputs in total. There are 6 pins on the chip. In order to meet the operating requirements of the regulator, its maximal output current reaches 300mA. It operates in the 125μA Quiescent Current state. This regulator IC is a part of the microPOWER™ Series. Utilize the regulator IC when the temperature is below 85°C. It is recommended that the chip be operated at a temperature no lower than -40°C operating temperature.
AAT3238IGU-1.5-T1 Features
The maximum operating temperature of -40°C
AAT3238IGU-1.5-T1 Applications
There are a lot of Skyworks Solutions Inc.
AAT3238IGU-1.5-T1 Linear Voltage Regulators applications.
  • Camera
  • Video equipment
  • CPU power supply
  • Switching regulator
  • Multiple-power supply system
  • Digital audio player
  • Digital TV
  • Smartcard
  • Industrial equipment
  • DVD and CD-ROM drive
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD