AAT3215IGV-2.6-T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AAT3215IGV-2.6-T1
Manufacturer
Skyworks Solutions, Inc.
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.6V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
Skyworks Solutions, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Functions :
1
Terminal Form :
Gull wing
PSRR :
70dB ~ 47dB (1kHz ~ 1MHz)
Number of Regulators :
1
Output Type :
FIXED
Output Voltage 1 :
2.6V
Surface Mount :
yes
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Reach Compliance Code :
Unknown
Length :
2.85mm
ECCN Code :
EAR99
Output Configuration :
Positive
Number of Terminations :
5
Terminal Pitch :
0.95mm
Input Voltage (Min) :
2.9V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage :
2.6V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Series :
microPOWER™
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 150mA
Control Features :
Enable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
AAT3215IGV-2.6-T1
Skyworks Solutions, Inc. AAT3215IGV-2.6-T1
Enable Fixed 0.95mm PMIC microPOWER™ Series SC-74A, SOT-753
AAT3215IGV-2.6-T1 Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. This battery regulator is contained in a SC-74A, SOT-753 package. There are 5 terminations on the gadget. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -40°C~85°C TA degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 150mA. It is part of the microPOWER™ Series.
AAT3215IGV-2.6-T1 Features
AAT3215IGV-2.6-T1 Applications
There are a lot of Skyworks Solutions Inc.
AAT3215IGV-2.6-T1 Linear Voltage Regulators applications.
  • Home electric appliance
  • Battery-powered device
  • Communication device
  • Personal communication device
  • Portable telephone
  • Electronic notebook
  • Camera
  • Video equipment
  • CPU power supply
  • Switching regulator
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD