AA3F2C-P16MM00-0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA3F2C-P16MM00-0000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, PANEL MOUNT,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Shell Size, MIL :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Brand :
Voltage Rating :
300V, 500V
Subcategory :
Circular Connectors
Termination Style :
Solder
Primary Material :
Metal
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Number of Contacts :
16 Contact
Orientation :
2
Current Rating (Amps) :
6A, 21A
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Package :
Bulk
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Shell Material :
Brass
Number of Positions :
16
Contact Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Status :
Active
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS :
Details
Current Rating :
6 A, 21 A
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Size :
3
Mounting Style :
Panel
Fastening Type :
Push-Pull
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
IP Rating :
IP50
Shell Size - Insert :
3
ODU USA
Features :
Cable Opening :
Contact Gender :
Pin (Male)
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Base Product Number :
AA3F2C-P
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Backshell Material, Plating :
Datasheets
AA3F2C-P16MM00-0000
Plug, Male Pins Brass Panel Mount 16 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 2 Push-Pull
AA3F2C-P16MM00-0000 Overview
AA3F2C-P16MM00-0000 Features
ODU MINI-SNAP? F series
AA3F2C-P16MM00-0000 Applications
There are a lot of ODU
AA3F2C-P16MM00-0000 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER