AA2K0C-P19PFG0-0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA2K0C-P19PFG0-0000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PNL MNT PLUG, STY
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Brass
Termination :
Crimp
Termination Style :
Crimp
RoHS :
Details
Contact Material :
Brass
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Material Flammability Rating :
Orientation :
Contact Finish Thickness - Mating :
Base Product Number :
AA2K0C-P
ODU USA
Series :
ODU MINI-SNAP? K
Shell Size - Insert :
2
IP Rating :
IP68
Fastening Type :
Push-Pull
Backshell Material, Plating :
Brand :
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Shell Size :
2
Color :
Silver
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Product Status :
Active
Contact Gender :
Pin (Male)
Number of Contacts :
19 Contact
Subcategory :
Circular Connectors
Voltage Rating :
300V
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Primary Material :
Metal
Package :
Bulk
Current Rating :
7.5 A
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Number of Positions :
19
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Mounting Style :
Panel
Cable Opening :
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, MIL :
Datasheets
AA2K0C-P19PFG0-0000
Plug, Male Pins Brass Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
AA2K0C-P19PFG0-0000 Overview
AA2K0C-P19PFG0-0000 Features
ODU MINI-SNAP? K series
AA2K0C-P19PFG0-0000 Applications
There are a lot of ODU
AA2K0C-P19PFG0-0000 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER