AA2512FK-075R6L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA2512FK-075R6L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 5.6 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
660.4μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
5.6Ohm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
Series :
AA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
33 Weeks
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Datasheets
AA2512FK-075R6L
YAGEO AA2512FK-075R6L
AA Series, Thick Film, 5.6Ohm, ±1%, -55°C~155°C