AA2010JK-072R2L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA2010JK-072R2L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.2 OHM 5% 3/4W 2010
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Series :
AA
Resistance :
2.2Ohm
Number of Terminations :
2
Published :
Factory Lead Time :
33 Weeks
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
750mW
Height :
660.4μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
AA2010JK-072R2L
YAGEO AA2010JK-072R2L
AA Series, Thick Film, 2.2Ohm, 0.75W 3/4W, ±5%, -55°C~155°C