AA2010JK-07240KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA2010JK-07240KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 240K OHM 5% 3/4W 2010
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Published :
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±5%
Ratings :
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
750mW
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Height :
660.4μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thick Film
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Resistance :
240kOhm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Series :
AA
Factory Lead Time :
33 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
AA2010JK-07240KL
YAGEO AA2010JK-07240KL
AA Series, Thick Film, 240kOhm, 0.75W 3/4W, ±5%, -55°C~155°C